Simplicity
WP Temat miesiąca Partner dodatku
Bez opłat, bez prowizji i z dodatkowymi bonusami. Karta kredytowa to atrakcyjna alternatywa dla pożyczek i rat. Tym bardziej, że pozwala zaoszczędzić na zakupach lub bez opłat skonsolidować kilka kredytów.

40 milionów 200 tysięcy. Tyle kart płatniczych - według danych banków - było na polskim rynku w połowie roku. Po raz pierwszy liczba kart wyemitowanych w Polsce przekroczyła próg 40 milionów. Gdyby zebrać je wszystkie w jednym miejscu, to łącznie ważyłyby blisko 200 ton. Mniej więcej co trzy miesiące w portfelach Polaków pojawia się 600 tys. nowych „plastików”. W ciągu ostatnich czternastu lat liczba kart zwiększyła się blisko 2,5 razy.

Co nosimy w portfelach?

Głównie karty debetowe. Ich jest już prawie 32 mln. Drugą najpopularniejszą kartą jest karta kredytowa. Ich z kolei jest blisko 5,8 mln. Śmiało można więc sądzić, że spora grupa Polaków nie przekonała się jeszcze do kredytówek. Być może wynika to z tego, że większość z nas nie wie, czym tam naprawdę ten produkt jest.

Karta kredytowa to karta, której wydanie związane jest bowiem z przyznaniem limitu kredytowego Co istotne - limit przyznawany jest raz, na początku wydania karty.

To różnica w porównaniu do klasycznego kredytu gotówkowego, o który trzeba wnioskować za każdym razem, gdy potrzebujemy pieniędzy. W przypadku karty kredytowej gotówka jest po prostu pod ręką - można z niej skorzystać lub nie. Dlatego ważne jest wybranie karty kredytowej, której wydanie oraz prowadzenie nie wiąże się z dodatkowymi i wysokimi kosztami.

Gdzie jeszcze karta kredytowa wygrywa z kredytem? Z kartą związany jest okres bezodsetkowy. Co to oznacza? Założenie jest proste: wydałeś pieniądze z karty kredytowej i masz określony czas na spłatę limitu. Jeżeli zmieścisz się w odpowiednim terminie - za pożyczone pieniądze nie zapłacisz nic. Co istotne, okres bezodsetkowy dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Płacąc kartą w sklepie możesz liczyć na brak odsetek. W większości przypadków okres bezodsetkowy wynosi od 30 do nawet 60 dni. Dla przykładu bank Citi Handlowy dla swoich kart ustawił okres bezodsetkowy na poziomie 56 dni.

Efekt? Gdy spłacamy zadłużenie w terminie (i nie dokonujemy transakcji gotówkowych), wówczas dostajemy nieoprocentowany kredyt na prawie dwa miesiące. Zawsze pod ręką, bez formalności, bez formularzy, bez czekania na decyzję i tłumaczenia się ile zarabiamy.

Czy karta kredytowa się opłaca? Policzyliśmy

Wystarczy porównać oferty pożyczki gotówkowej w banku, firmie pożyczkowej i kartę kredytową, by zobaczyć jak istotny jest okres bezodsetkowy. I tak - pożyczając 1000 zł w jednym z większych banków na dwa miesiące - trzeba oddać o blisko 164 zł więcej. RRSO takiego kredytu wynosi aż 239,76 proc. W przypadku skorzystania z promocji dla nowych klientów, kwota raty spada do 506 zł, czyli za kredyt nadpłacimy 12 zł. RRSO w tym układzie to 9,37 proc. W firmie pożyczkowej cena pożyczki będzie jeszcze wyższa - do ceny dojdzie jeszcze prowizja. Całość zamknie się w okolicach 20 zł. Z kolei wydając 1000 zł na karcie kredytowej i spłacając limit w blisko 2 miesiące - nie zapłacimy za to nic więcej.

Z kartą płacisz mniej

Na tym jednak korzyści z posiadania karty kredytowej się nie kończą. Po co jeszcze karta kredytowa? Żeby oszczędzać. Część banków łączy karty kredytowe z atrakcyjnymi promocjami zakupowymi. I tak na przykład bank Citi Handlowy posiada program korzyści „CITI SPECIALS”. Kupujesz, płacisz kartą kredytową i zyskujesz. Ile? Całkiem sporo.

W ramach programu posiadacze kart Mastercard mogą zbierać punkty za transakcje, a następnie wymieniać je na atrakcyjne nagrody. Do wzięcia są bilety do kina, nagrody rzeczowe, vouchery na zakupy lub doładowania telefonu.

Nie chcesz nagród? Punktami możesz fundować akcje charytatywne. Wirtualne punkty za zakupy to realne środki dla wielu organizacji. Punkty zbiera się za każdą wydaną złotówkę - liczba przyznanych punktów zależy od partnera. Co z kolei jest do odebrania? Na przykład voucher do sieci drogerii Douglas, bony do wykorzystania w sklepie z elektroniką RTV Euro AGD, a nawet… jazda superautami.

Aktywne korzystanie z karty pozwala zupełnie za darmo wsiąść do samochodu, który napędza 370 koni mechanicznych.

Mniej za ciuchy w popularnych markach

Na tym jednak korzyści zakupowe korzystania z karty kredytowej się nie kończą. Już samo płacenie nią pozwala zyskać rabat w niektórych sklepach. Citi Handlowy wynegocjował z największymi sieciami bonusy dla posiadaczy własnego plastiku.

I tak klienci mają dostęp do zniżek np. w Top Secret, Booking.com, Frisco.pl i wiele wiele innych. Pełna lista ofert dostępna jest na stronach banku - zniżki są skategoryzowane dla poszczególnych miast. W ten sposób łatwiej odnaleźć się wśród setek ofert.
Program Citi Specials, to nie tylko rabaty i nagrody ale i niespodzianki! Dodatkowo posiadacze kart Citi Handlowy mają dostęp do wyjątkowych przedsprzedaży na koncerty – do tej pory mogli kupić wcześniej bilety na występ Beyonce, Maroon 5 i wielu innych gwiazd.

Spłacasz kredyty i pożyczki bez prowizji i odsetek

Na rynku w grudniu pojawiła się również zupełna nowość - karta kredytowa połączona z kredytem konsolidacyjnym. To oferta, która pozwala połączyć kilka kredytów, czy pożyczek i spłacać jedną comiesięczna ratę. Z taką promocją karty kredytowej połączonej z kredytem konsumenckim wyszedł bank Citi Handlowy.

RRSO takiej oferty wynosi dokładnie 0 proc. w ramach promocji „Uwolnij swój świat z Kartą Kredytową Citi Simplicity”. A to oznacza, że spłacając każdą ratę spłaca się jedynie pożyczony kapitał. Nie ma prowizji, nie ma oprocentowania. Korzystając z 5 tys. zł na karcie kredytowej Simplicity do zwrotu będzie 5 tys. zł w ciągu 12 miesięcy, gdy skorzystamy z oferty konsolidacji lub spłaty innych zobowiązań. Comiesięczna rata wyniesie 416 zł. Oferta obowiązuje od 20 listopada 2018 roku do 21 maja 2019 roku. Limit na karcie wynosi 10 tys. zł.